Proč je u dětí pravidelný režim tak důležitý
Má vaše děťátko problém s usínáním, kdy je častokrát mrzuté, přetažené, a proto nemůže usnout, kňourá a je nevrlé? Nebo naopak je plné energie, i když už je pozdě večer a mělo by dávno spát? Možná byste se v takových případech měli zamyslet nad tím, zdali má vaše dítko správně nastavený denní režim. A kdy nejlépe začít s nastavováním pravidelného denního režimu?
Již s blížícím se koncem šestinedělí můžete pomalu začít s vytvářením pravidelného režimu vašeho děťátka, a to až do té doby, než si najdete takový časový harmonogram, který vám i vašemu děťátku bude vyhovovat a který zapadne do životního stylu vaší rodiny. U miminka tak můžete začít třeba tím, že po ranním probuzení následuje krmení anebo že uložení k nočnímu spánku předchází uklidňující koupel spojená třeba s masáží.
A právě ukládání ke spánku by mělo probíhat každý den ve stejný čas, toto je důležité dodržovat. To, že je vaše děťátko ospalé, poznáte podle toho, že si mne očička, kňourá nebo zívá. K rychlému a bezproblémovému usnutí miminka vám napomohou tolik důležité rituály, jako je večerní koupel, masáž, vyprávění či čtení pohádky apod. Právě rituály utváří snadnější přechod k pravidelnému režimu.
Do vašeho časového rozvrhu je potřeba zahrnout pravidelný čas na jídlo, spánek, procházky, v pozdějším věku pak na hraní, zájmové činnosti nebo učení a přípravu do školy. Takový pravidelný režim totiž dokáže hotové zázraky, dítě si na něj velice rychle navykne a pak už ví, která činnost bude nejspíše následovat a bude pro něj snadnější se jí přizpůsobit. Pravidelný časový režim se také nejspíše bude postupem času a s rostoucím věkem vašeho dítěte měnit nebo bude potřeba ho také přizpůsobit ročnímu období a případné změně času.
Pravidelný režim pomůže navodit vašemu děťátku pocit klidu, bezpečí a příjemné domácí atmosféry.