V Číně se dá platit obličejem
Čínští občané se stále častěji setkávají s moderními systémy, které mají za úkol monitorovat jejich chování. Za těmito systémy stojí čínská vláda, která chce mít své občany pod kontrolou a na soukromí při tom moc nehledí.
Nejnovější technologií je rozpoznávání obličeje při platbách. Zákazníci tak stále častěji mohou nakupovat pouhým otočením hlavy na příslušný terminál. Vzhledem k tomu, že v Číně je systém placení mobilem již na velmi pokročilé úrovni, mohou nově lidé provádět platby tím, že se postaví čelem k terminálům obsahujícím kameru, které se následně spojí s databází a bankou, aby přiřadily klienta ke správnému bankovnímu účtu.
Lidé pro využití nové technologie nemusí mít s sebou vůbec nic. Platba obličejem probíhá bez nutnosti mít telefon nebo průkaz totožnosti či platební kartu. To je možná dobrá zpráva pro někoho, kdo se bojí, že ho okradou, nebo často ztrácí svoje věci. Ovšem v první řadě se jedná o potenciálně velké omezení soukromí. Nyní si mohou příslušné orgány vést podrobnou databázi o tom, co, kdy a kde lidé nakoupili a kolik utrácí.
Za krátkou dobu používání se už ozvalo mnoho občanů, kteří nesouhlasí s nadměrným zneužíváním monitorovacího systémy. Jedná se zejména o oblast Sin-ťiang, která je pod jednou z nejpřísněji střežených oblastí. Vědci varují, že by stát mohl zneužívat data pro své vlastní účely, jako je dohled, sledování a stíhání politických disidentů. Dokonce se mluví i o etnickém profilování. V tomto ohledu jsou nejvíce postiženi často utlačovaní Ujgurové právě ze Sin-ťiangu.
Nicméně ani navzdory obavám o bezpečnost údajů a soukromí se zdá, že mnoho spotřebitelů si vůbec rizika neuvědomuje a využívají platby pomocí rozpoznání obličeje denně. Alipay, finanční skupina giganta v oblasti nakupování Alibaba, zavedla možnost platby obličejem již ve více než 100 městech. Řešení firmy Alipay je nazváno „Smile-to-Pay“ a spoléhá na terminály využívají tablet s kamerou dostatečně kvalitní pro spolehlivé ověření identity. Alipay odhaduje, že během tří let za implementaci technologie utratí asi tři miliardy juanů (přes 420 milionů amerických dolarů). Mimoto se společnost snaží pobídnout prodejce k nasazení technologie pomocí dotací, které dosahují miliard juanů.
Zastánci technologie tvrdí, že platba obličejem je bezpečnější než zadávání pinu, který může někdo odkoukat. Zákazníci se v průzkumu zase svěřili, že se cítí na kamerách oškliví, proto Alipay zavede do všech kamer „zkrášlovací filtry“.